Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı

Poyrazlar-Gölü

POYRAZLAR GÖLÜ TABİAT PARKI GEZİSİ

23 Haziran Pazar günü ailece Ankara’nın sıcağından biraz olsun uzaklaşabilmek amacıyla bir yerlere gitmek istedik.Seyahat acentası sahibi arkadaşımız, planladığı geziyi bizimle paylaşınca, rota bize çok güzel göründü.Hem bilmediğimiz yerlere gidecektik hem de serinleyebileceğimiz mekanlarda bulunacaktık.İlk durağımız, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı oldu.

Poyrazlar Gölü  Nerede?

Poyrazlar-Gölü-Nerede
Poyrazlar Gölü Haritası

Konum İçin Tıklayınız

Sakarya’nın kuzeyinde Adapazarı ilçesinde yer alan, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı, 1985 yılında inşa edilmiş olup, 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiş ve halkın ziyaretine açılmıştır.Sahil uzunluğu 2400 mt’dir.Gölün çevresinde Göknar, Dikbudak, Yabani Elma, Yabani Kiraz, Menengiç, Kızılcık, Kuşburnu, Akçaağaç, Ceviz, Funda, Kekik, Çayır Oyu Ve Meşeden oluşmuş ormanlık alan bulunmakta olup sonradan ağaçlandırmayla Karaçam Ve Sarıçam ağaçları da eklenerek ormanlık alan genişletilmiştir.Poyrazlar Gölü, kara ve su kuşlarının güzel örneklerine de ev sahipliği yapıyor.Günümüze kadar 154 adet kuş türü belirlenmiş, bunların yarısı yerli kuş türü, 1/3’ü yaz göçmeni, 1/3’ü kış göçmeni olarak sınıflanmıştır.Ormanın içinde Çakal, Tilki, Gelincik, Tavşan, Sincap, Kara Kaplumbağası, Köstebek gibi hayvanlar yer almıştır.Sazan, Aynalı Sazan, Turna, Tatlısu Levreği, Yayın Balığı gibi balık türleri de gölde rastlanmaktadır.

Ne Zaman Gidilir?

 Bu bölgelere ilkbahar ve yaz aylarında giderseniz kuş cıvıltıları eşliğinde masmavi gölün kıyısında ve masmavi gökyüzünün altında, yemyeşil ormanın ve nilüferlerin yakınında serinleyerek vakit geçirebilirsiniz.Aksi takdirde bildiğiniz gibi bu bölge yağışlarıyla ünlüdür.

Nasıl Gidilir?

Sakarya’nın kuzeyinde bulunan Poyrazlar Gölü, Ankara iline 321 km (3 saat 30 dk.Anadolu Otoyolu/O-4 üzerinden), İstanbul iline 166 km (İstanbul otoyolu üzerinden giderseniz Sakarya – Bilecik – Antalya çıkışını kullanarak), Sakarya’nın merkezine 8 km mesafede yer almakta, muhteşem doğa ve yemyeşil bitki örtüsüyle kaplı güzel bir tabiat parkı.

Poyrazlar Gölün’e kendi aracınız ile gidebilirsiniz.İstanbul tarafından gidilmek istenirse Sakarya – Bilecik – Antalya otoyolundan, Kocaeli üzerinden D100 karayolunu kullanarak gidebilirsiniz.

Biz Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’na Ankara-İstanbul yolu üzerinden tur otobüsü ile gittik.Turla gittiğiniz zaman hem yeni yerler görüyor, hem yeni insanlarla tanışıp, dostluklar kurabiliyorsunuz.Bizim turumuzda yolculuk boyunca bize sesleri ve enstrümanları ile eşlik eden iki tane müzisyen dostumuzda vardı.Müzisyen arkadaşlar tambur ve gitarla yol boyunca en güzel sanat müziği, klasik pop müziği ve popüler müziklerden örnekler sundular ve biz de bu güzel ortama eşlik ederek yolculuk yaptık.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücretleri Nedir?

Poyrazlar-Gölü-Giriş-Ücreti

Poyrazlar Gölü bir tabiat parkı olması sebebiyle girişte ücret alınmaktadır.Giriş ücretleri ne kadar diye soracak olursanız, aşağıdaki resimde ücretleri görebilirsiniz.Araçla giriş yapılırsa araç içerisindeki kişi sayısına göre ücret alınmaz.Sadece araç giriş ücreti alınır.

Poyrazlar Gölü’nün yeşil olmasının yanı sıra nilüfer çiçeklerinin çok fazla olması tabiat parkına ayrı bir özellik katıyor.Temmuz ayında giderseniz nilüfer çiçeklerinin hepsinin açmış olduğunu görebilirsiniz.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’nda Nerede Yemek Yenir?

Biz tur ile gittiğimiz için gölün çevresinde bulunan Poyrazlar Gölevi Restoran’da öğle yemeğimizi yedik.

Poyrazlar Gölevi Restoran’da sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri için alternatifler bulmanız mümkündü.

Programımızdaki öğle yemeği çorba, karışık ızgara, salata, fırın sütlaç ve meyve suyundan oluşuyordu.

Kendi yiyeceğinizi getirmediğiniz zaman bu restoranda bir şeyler atıştırmak mümkün olacaktır.

 Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’nda Neler Yapılır?

Sakarya-Poyrazlar-Gölü-Tren-TuruHarika bir gün geçirmenize olanak verecek güzellikte bir göl olmasının yanı sıra, gölün çevresinde mangal yakıp dolayısıyla piknik yapabileceğiniz çardaklar ve ağaçların altında piknik masaları bulunan doğal bir ortam. İsterseniz küçük gezinti treni ile gölün çevresinde gezebilirsiniz.

Atla göl turu veya bisiklet turu, kuş gözlemciliği, fotoğrafçılık yapabilirsiniz.

Çocuklarınız için de zaman geçirebilecekleri oyun alanları, eğlence havuzları, elektrikli gondol, salıncak,paintball,atv safari gibi aktiviteler bulunmaktadır.

Balıkçılık yapmak isterseniz olta ile gölde balık tutmak mümkündür.

Ağaçların bin bir çeşit yeşil rengi, gökyüzünün mavisi gözlerinizin yeşile ve maviye doymasını sağlıyor.

Ağaçların rüzgardaki hışırtıları kulaklarınıza ayrı bir keyif katıyor.

Böylesine güzel yeşili ve doğayı bulmayı özleyen Ankaralılara bambaşka duygular yaşatan çok güzel bir ortam.

Ve bu güzelliğe doyamadan başka bir doğa harikasını görmek üzere Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’ndan ayrılıp turumuzun 2.durağına doğru yola çıktık.

Sakarya-Poyrazlar-Gölü-Bisiklet-Turu
Bisiklet Turu

Yazımızın 2 durağı olan Acarlar Longozu yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz