Gezginler için Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Türk vatandaşları olarak birçok ülkenin vize işlemlerine tabiyiz.Bu da her seyahat öncesinde oldukça uzun bir hazırlık süresi geçirmemize ve emek harcamamıza sebep oluyor.Bizde bu durumdan dolayı Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkeler listesini yapmaya karar verdik.

Bu Yazıda 2020 yılında Vize istemeyen ülkeleri ve onlarda de en fazla kaç gün kalabileceğinizi öğrenebileceğiz bir liste yapmak istedik.Bu liste umuma mahsus pasaport (bordo pasaport) sahipleri için hazırlanmış olup, Dış İşleri Bakanlığının resmi internet adresinden diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahiplerinin durumları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.Vize beklemeden hemen seyahatinizi planlayabilir, bavulunuzu hazırlamaya başlayabilirsiniz. 

Tatil planı yapabilmek için uygun fiyatlı uçak ve otel rezervasyonu yapmaktan başka bir şeye gerek kalmayacaktır.Böylece vize olmadan çat kapı çıkacağınız seyahat sayesinde mutlu gezginler kervanına katılmış olacaksınız.Hem motivasyonu yüksek iş insanı hem de dünya görüşü genişlemiş bir insan olarak hayatınıza kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.Dünya’yı kıtalara ayırarak bir değerlendirme yapacak olursak aşağıdaki listeyi elde ediyoruz. 

Bu liste size oldukça uzun gelecektir ya da içinde bulunan ülkelere hadi gidelim dediğinizde gidebilmek için hem maddi hem de enerji olarak hazır olamayabilirsiniz, ancak asla seyahat etmek için kendinizden fırsatları esirgemeyin.Şimdiden sizlere iyi seyahatler diliyoruz.

Vize İstemeyen Ülkeler  Listesi

ÜLKEGÜNAÇIKLAMA
Arnavutluk90 gün 
Azerbaycan30 gün 
Belarus30 günToplam kalış süresi ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde 90 günü geçemez.
Bosna-Hersek90 gün180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır
Karadağ90 gün180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
KKTC90 günNüfus cüzdanıyla vizesiz olarak giriş yapılabiliyor.
Kosova90 gün180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır
Makedonya90 gün 
Moldova90 gün 
Sırbistan90 gün180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
Ukrayna60 gün180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.Yeni kimlik kartlarıyla vizesiz giriş yapılabiliyor.
Brunei30Umuma mahsus pasaport hamilleri, Brunei’ye giriş, çıkış, transit geçişlerinde, ilk giriş tarihinden itibaren otuz (30) günü geçmeyen seyahatlerinde vizeden muaftırlar.
Endonezya30 Gün 
Filipinler30 Gün 
Filistin Filistin’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsrail vizesi almaları gerekmektedir (Mısır üzerinden Gazze Şeridi’ne girecek vatandaşlarımız hariç).
Güney Kore90 Gün 
Gürcistan1 YılBir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Gürcistan’a geçerli yeni tip kimlik kartları ile vizesiz olarak seyahat edebilmek mümkündür
Hong Kong Özel idare Bölgesi90 GünPasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ne 90 güne kadar yapacakları turistik veya iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır
Japonya90 Gün 
İran90 Gün 
Katar90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
Kazakistan30 Gün30 gün boyunca vizesiz kalabilirsiniz fakat ülkeye girdiğiniz ilk 5 gün içinde polis karakoluna giriş kaydınızı yaptırmalısınız.
Kırgızistan90 Gün90 güne kadar vizesiz olarak giriş yapabilirsiniz fakat ülkeye girdiğiniz ilk 5 gün içinde polis karakoluna giriş kaydınızı yaptırmalısınız.
Lübnan90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
Makao Özel İdare Bölgesi30 GünPasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, Makao Özel İdare Bölgesi’ne 30 güne kadar yapacakları turistik veya iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır
Moğolistan30 Gün 
Özbekistan30 Gün3 günden fazla bir süre için Özbekistan’da kalacak yabancıların yerleşik uygulamalar çerçevesinde 3 gün içerisinde kaldıkları otelden geçici ikamet belgesi almaları, meskende konaklanacaksa 3 gün içerisinde geçici ikamet kaydı yaptırmaları ve sözkonusu belgeleri Özbekistan’dan ayrılırken ibraz etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde kural ihlali yapanlara para cezası uygulanmaktadır.
Singapur90 Gün 
Tayland30 Gün 
Ürdün90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
Suriye90 GünUmuma Mahsus Pasaport hamilleri her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan (90) gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Antigua ve Barbuda90 Gün 
Arjantin90 GünÜlkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır
Bahamalar90 Gün 
Barbados6 Ay 
Belize90 Gün 
Bolivya90 Gün 
Brezilya90 GünÜlkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır
Dominika21 Gün 
Ekvator90 GünTuristik amaçlı seyahatlerde 90 güne kadar vizeden muaftır.
El Salvador90 GünUmuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Guatemala90 Gün 
Haiti90 GünHaiti’ye seyahat eden umuma mahsus pasaport hamilleri Haiti’ye girişte havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma imkânı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alarak ülkeye girebilmektedir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ülkeden çıkışta ise 15 ABD Doları gümrük vergisi ödemektedirler.
Honduras90 Gün 
Jamaika90 Gün 
Kolombiya90 Gün 
Kosta Rika90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır
Nikaragua90 Gün 
Panama6 Ay 
Paraguay90 Gün 
Peru90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
Saint Christopher (St. Kitts) ve Nevis Adaları90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
Saint Lucia6 Hafta 
Şili90 Gün 
Trinidad ve Tobago30 Gün 
Uruguay90 Gün 
Uruguay90 Gün 
Botsvana90 GünSınırda ücretsiz vize alarak 90 güne kadar kalabilirsiniz. Umuma mahsus pasaport hamilleri Botsvana’ya girişlerinden itibaren 365 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla vizeden muaftır.
Esvatini Krallığı (Svaziland)30 GünUmuma mahsus pasaport hamilleri 30 güne kadar süreli kaşe vizelerini sınır kapılarında harçsız olarak alabilmektedirler. 30 günü aşan ziyaretler için Esvatini Büyükelçiliklerinden vize temin edilmesi gerekmektedir.
Fas90 Gün 
Güney Afrika Cumhuriyeti30 GünUmuma Mahsus pasaport hamilleri 30 güne kadar süreli vizelerini sınır kapılarından harçsız olarak alabilmektedir.
Mauritius30 Gün 
Sao Tome & Principe Demokratik Cumhuriyeti15 Gün 
Seyşeller90 Gün 
Tunus90 Gün 
Zambiya90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
Fiji90 GünPalau Cumhuriyeti
Palau CumhuriyetiSüresiz 
Tonga30 Gün 
Tuvalu30 Gün 
Vanuatu Cumhuriyeti30 Gün 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz