Barselona Gezi Günlüğümüz- 2 | Barselona Antoni Gaudi Eserleri

barselona-gezi-rotalari

Barselona Gezi günlerimizin 2. günündeyiz ve sabah erkenden kalkıp güne başladık. Bugüne de BRUNCH&CAKE’de kahvaltı yaparak başladık. Pazar günü birçok yer kapalı olduğu için biz burayı seçtik.

Barselona-Brunch&Cake
Barselona’da Kahvaltı Mekanı olarak Brunch&Cake de yemenizi Öneririz

Bu mekan, tablo gibi kahvaltı tabaklarıyla ünlü. İçeri girebilmek için kuyrukta beklemek gerekiyor. Kafenin önünde içeri girmeyi beklerken kahvaltı seçeneklerinin yanında içeriklere ilişkin bir listeyi elinize veriyorlar. O kadar hızlı masa devrediyor ki sırada beklerken elinizdeki menüyü inceleyip seçiminizi belirlemeniz işletmeye zaman kazandırıyor. İspanyol mutfağından çok Avrupa mutfaklarına örnek olacak bu mekânı Barselona Geziniz sırasında tercih edebileceğinizi söyleyebiliriz.

Barselona gezi rehberimizde Antoni Gaudi’nin eserleri hakkında bilgi alabilir.size verdiğimiz bilgilerden kendi gezi rotanızı oluşturmak için faydalanabilirsiniz.

Barselona Gezi Rehberimizin ilk bölümüne BURADAN ulaşabilirsiniz.

Barselona Gezi Rotası 2.Gün

La Sagrada Familia Bazilikası

Barselona-la-sagrada-famillia
Barselona Gezi Rotamızın İlk Durağı La Sagrada Famillia

Kahvaltı sonrasında Barselona’da gezilecek yerler listemizin başında yer alan ve modern mimarinin öncülerinden Antoni GAUDİ’nin bitmeyen kilise olarak tanımlanan LA SAGRADA FAMİLİA BAZİLİKASI’nı gezmeye gittik. Tam adı Templo Expiatorio de la Sagrada Familia (Kutsal Aile Kefaret Tapınağı) olan yapı, La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katedrali olarak biliniyor. Passeig de Gracia’dan (L2) metrosu ile LA SAGRADA FAMİLİA’ya ulaşabilirsiniz. LA SAGRADA FAMİLİA’da giriş ücreti olarak yetişkinler için 30 Euro, öğrenciler için ise 28 Euro ödüyorsunuz. Öğrenci kimliğinizi yanınızda bulundurursanız iyi olur, yabancı da olsanız öğrenci indirimini uygulayabiliyorlar. Bu fiyata kulaklık ve sesli tercüme dahildir.

 

Barselona-la-sagrada-famillia
Barselona-la-sagrada-famillia-icerisi

LA SAGRADA FAMİLİA’ya girebilmek için saat aralığı belirterek bilet almanız gerekiyor. Biz programımıza uymaz düşüncesi ile önceden almamıştık, biz saat 12:00’de oradaydık şansımıza 13:30’da yer bulabildik, bu her zaman olmayabiliyor. Ama isterseniz internetten saat aralığı belirterek bilet alabilirsiniz.
LA SAGRADA FAMİLİA’yı gezerken duvarlardaki vitrayları ve ışık yansımalarını seyretmek çok keyif verecektir. Sanki bir ormanda dolşıyormuşsunuz hissi veren mimari yapısı ile son derece güzel, insanı içine hapseden bir yer. Bazilikanın ortasında bulunan ayna ise Bazilikanın tepe noktalarını görmenize yardımcı olmakta, farklı bir bakış açısı ile görmenizi sağlamaktadır. Kilisenin, Gaudí’nin ölümünün 100. Yılı olan 2026 yılında biteceği tahmin edilmektedir.

Casa Mila ( La Pedrera )

Barselona-casa-millaBundan sonraki durağımız Barselona’da gezilecek yerler listesinde ön sıralarda yer alan Gaudi’nin bir başka ünlü eseri olan Casa Mila’ya gitmek oldu. Halk arasında daha çok “La Pedrera” yani “taş ocağı” olarak anılan Casa Mila, İspanyolca’da “Mila’nın Evi” anlamına geliyor. Katalan Art Nouveau döneminin eşsiz mimari miraslarından birisi bu nedenle de  UNESCO Dünya Mirası olarak koruma altına alınan Casa Mila, ünlü mimarın son yapıtı olmasından dolayı da ayrı bir yere sahiptir. Casa Mila (LA PEDRERA)’ya Diagonal’dan (L5) metrosu ile gidebilirsiniz. Casa Mila giriş ücreti dilinize göre seçeceğiniz kulaklık dahil 25 Eurodur. Daha fazla bilgi için Barselona’da Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Casa Batllo

Barselona-casa-battlo
Barselona-casa-battlo

Casa Mila (LA PEDRERA)’nın devamında Gaudi’nin muhteşem bir diğer eseri Casa Battlo’yu gezdik. Yerel ismiyle Casa Dels Ossos “House of Bones – Kemikler Evi”, takma adı ile “House of Yawns – Genişleyen, Esneyen Ev” olarak bilinen Casa Battlo; Casa Battlo’da kulaklık dahil kişi başı 29 Euro ödedik. Gaudi ile aynı dönemde yaşayan mimar Josep Puig i Cadafalch’ın ilginç yapısı CASA Amattller , Casa Batllo’nun yan binasıda bulunan başka bir turistik mekân. Giriş katında İspanya’nın ünlü çikolatalarından Amattller çikolatacısı bulunuyor, buraya uğramadan o güzel çikolatalardan almadan geçmedik. Daha fazla bilgi için Barselona’da Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

İspanya’nın ünlü çikolata markalarından Amattller çikolatalarından almayı ihmal etmeyin. Çikolatalarda kakao oranı yüksek, içindeki ekstra lezzetler tarçın, vanilya, karanfil ayrı bir tad vermiş… Hediye olarak alabilirsiniz. Bu çikolatalardan bazıları %70 kakao içeriyordu ve paketi 7.82 Euro, diğerleri ise 2.91-7.09 Euro arasındaydı. Ayrıca çikolatacı Casa Battlo’nun yan tarafındaydı.

Akşam yemeğini taş fırında süt dana (El Quarto De Asador) servisi yapan ASADOR DE ARANDA’da (Colle Pou Claris 70 numarada) yedik. Biz önden peynir tabağı, yeşil salata ile ana yemek olarak fırında ¼ süt dana, yanında domatesli ekmek yerine sade ekmek siparişi verdik. ¼ süt dananın fiyatı 78 Euro. Yemeğin lezzeti muhteşemdi, hala tadı damağımızda, Barcelona’ya giderseniz mutlaka tadılması gereken lezzetlerden birisi. Daha fazla bilgi için Barselona Lezzetleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Barselona Gezi Rotası 3.Gün

Barcelona Gezimizin 3.gününde, TERESA CARLES’da Vegan kahvaltı ile güne başladık. Vegan kahvaltı yapmak isteyenler için çok uygun bir mekân. Çok lezzetli yiyecekleri bir arada sunuyorlar. Buradaki kahvaltı 37.30 Euro tuttu.

barselona-teresa-carles
Barselona’nada vegan Yemek mekanı

PARK GÜELL

Bugünkü gezimizde ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi tarafından yapılan hem çocuklar hem de büyüklerin görmekten mutluluk duyduğu, masallar diyarı gibi bir park, PARK GÜELL vardı. Parkın giriş kapısının duvarlarında renkli seramikler kullanılmış, Hansel&Gratel masalını andıran giriş kapısı bulunuyor. Parkın içinde CASA MUSEU GAUDI (GAUDI’nin Evi), Çifte Merdiven, Viyadükler, Hypostyle Salonu, Güell Evi ve Trias Evi’ni görebilirsiniz.

PARK GÜELL’in  3 girişi bulunmaktadır. 1.Giriş; Carrer de Larrard Caddesi’nde (ana giriş), 2.Giriş; Carretera del Carmel Sokağı’nda ve 3.Giriş; Passatge de Sant Josep de la Mutanya Sokağı’nda. Parkın hiçbir girişi metro istasyonlarına yakın değil. Biz de bu parka gitmek için en uzun yolu seçmişiz. Otelimizden metro ile PLAÇA DE CATALUNYA’ya buradan metro (L3) hattı ile VALLCARCA’ya gittik. Metrodan indikten sonra upuzun merdivenleri yokuş yukarı tırmanarak çıktık. Metrodan indiğinizde taksi ile parka gidebilirsiniz. Taksi fiyatları çok yüksek değildi.

PARK GÜELL’i gezmek için önceden bilet almanız veya sabah çok erken gitmeniz gerekiyor. Parkın ziyaretçi kapasitesi bulunmakta, bu da 400 kişi. Biletiniz yoksa bazı alanlara giremiyorsunuz. Biletleri almak için Getyourguide ve Visitwell adreslerini ziyaret edebilirsiniz. Bilet alamazsanız ücretsiz giriş yapılan alanlarda gezebiliyorsunuz. Burayı gezdikten sonra paralı giriş kapısının karşısındaki otobüs durağından istediğiniz yere gitme imkânı bulunuyor.

PARK GÜELL’in mevsimlere göre giriş saatleri aşağıdaki gibidir. www.barcelona-tourist-guide.com adresinden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Barselona-Park-Guell-Haritasi
Fotograf Kaynak : www.barcelona-tourist-guide.com

Aylara göre giriş saatleri aşağıdadır.

01 Ocak-30 Mart 08:30 – 18:15 son giriş 17:30
31 Mart-28 Nisan 08:00 – 20:30 son giriş 19:30
29 Nisan 25 Ağustos 08:00 – 21:30 son giriş 20:30
26 Ağustos-26 Ekim 08:00 – 20:30 son giriş 19:30
27 Ekim-31 Aralık 08:30 – 18:15 son giriş 17:30

MERCAT DE LA BOQUERİA

Şimdi sizlere çok güzel bir yerden bahsetmek istiyorum. Burası Barselona’nın en ünlü pazarı LA BOQUERİA ya da diğer adıyla MERCAT DE LA BOQUERİA. La Rambla Caddesinde bulunan en ünlü kapalı halk pazarıdır. Pazartesi-Cumartesi arasında her gün 08:00-20:00 saatleri arasında açıktır. Liceu Metro durağında inerek pazara ulaşabiliyorsunuz. La Rambla caddesinin başlangıcından yaklaşık 200 metre sonra sağ tarafta bulunan pazarı ziyaret edebilirsiniz. Yaklaşık bir haftalık bu seyahatte en çok bu pazarda geçirdiğimiz zaman, tattığımız lezzetlerin tadı damağımda kaldı diyebilir.

Bu pazarda her şey var. Türkiye’de karşılaşamayacağınız çeşitte tropik meyveler bulunuyor. Uygun fiyatlı satılan taze meyvelerden, taze mevye suyu karışımlarına (bizim favori içeceğimiz berry çeşitleri ve Hindistan cevizi sütü ile yapılan oldu), İspanyol peynir çeşitlerine, et, sucuk, pastırma gibi et ürünlerine, kuruyemiş, jöle şeker çeşitlerine, çeşit çeşit deniz ürünlerine, lezzetli dondurmalara kadar birçok ürüne rastlayabilir, tatlarına bakabilirsiniz. Hatta pazarın içinde bulunan birçok restoranda deniz ürünlerinden oluşan menüleri, çin yemeği seviyorsanız çeşitlerini ya da orijinal Katalan yemeklerini tadabilirsiniz. Aşağıda resmini gördüğünüz deniz ürünleri tabağı 2 kişilik olarak hazırlandı.

MIRADOR DE COLOM

barselona-mirador-de-colom-heykeliYemek sonrasında yine ünlü bir heykeli görmek üzere La Rambla caddesinin sahil tarafına doğru yürüdük. Bu heykel MIRADOR DE COLOM heykeliydi. La Rambla caddesinin sonunda deniz kenarında PLAÇA DE LA PAU’nun (Barış Kapısı Meydanı) ortasında bulunan 40 metre yüksekliğindeki sütun üzerindeki Kristof Kolomb’un heykeli, RAFAEL ATCHE tarafından yapılmış olup, Kolomb’un Amerika kıtasına yaptığı ilk yolculuktan sonra yanında 12 yerli ile geldiği noktada yer almaktadır.

Barselona’da Flamenco Gösterisi

İspanya’ya gelinir de FLAMENCO seyredilmeden dönülür mü? Tabii ki böyle bir gelenek bozulamaz. Kardeşimin planında yer alan Palaça Reial’de bulunan LOS TORONTOS FLAMENCO mekanını bulmak için çok uğraştık, ama bulamadık sanırım o gece kapalıydı mekân. Siz LOS TORONTOS FLAMENCO’ya gidecek olursanız daha detaylı bakın.

Elimiz boş dönerken birden La Rambla caddesinde başka bir yerin tabelasını gördüm. CASA LOLA FLAMENCO (La Rambla 12 numarada) (internet adresi www.casalolabcn.com) hemen içeri girip bilet aldık. Flamenco gösterisi için iki seçenekli bilet vardı bu mekânda, genellikle bu şekilde bilet seçenekleri. Sangria içerek Flamenco seyredebileceğiniz gibi yemek eşliğinde de seyredebilirsiniz. Sangria ve Flamenco gösterisi kişi başı 30 Euro, yemek ve Flamenco gösterisi kişi başı 42 Euro. Muhteşem bir Flamenco gösterisi seyrettik, dansçılar ve müzisyenler öylesine istekle şov yapıyorlardı ki biz çok keyif aldık.

Barselona Gezi Rotamızdaki Yemek Durakları

Akşam yemeği için ev yapımı hamburger yemek üzere ünlü bir mekân olan BACOA’yı seçtik. Gitmeden önce kardeşimin yaptığı araştırmada bu hamburgerci çok övülüyordu. Evet, lezzetliydi ama daha özel bir yemeğe 45 Euro ödenebilirdi. Yurtdışında birkaç marka hamburgercide yemek yemiş olmamıza rağmen çok da özel bulmadık.

Barselona restoranları ve Barselona yemek kültürü yazımıza da BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bacao
Fotograf Kaynak: https://www.facebook.com/pg/BacoaBurger/photos/?ref=page_internal

La Rambla caddesinde gezerken birden karşımıza ünlü bir dondurmacı çıktı, EMILIA CREMERIA. Dondurmaları muhteşemdi. Roma dondurması yedik ama olsun, çok lezzetliydi. Ayrıca İtalyanların Cannoli tatlısının da tadına baktık muhteşemdi. Umarım bir sonraki seyahatimizde orijinalini yerinde yeriz. Bir top dondurma 3 Euro’ydu.

barselona-emilia-cremeria
Barselona’da dondurma yemek için emillia cremeria doğru tercih olacaktır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz